Portret uliczny - Krzysiek

Krzyśka spotkałem jadąc do domu. Słońce dawno już zaszło, zostawiając jednak wciąż niebieskie niebo. Kiedy zobaczyłem go stojącego w żółtym świetle reklamy, nie mogłem się oprzeć. Trzeba było zrobić to zdjęcie.

fot. Rafał Nitychoruk

fot. Rafał Nitychoruk (www.zaduzoslow.pl)

Biała plansza wielkości człowieka, oświetlona od boków i spodu, zadziałała jak ogromny softbox.
Wyjąłem aparat i strzeliłem z biodra. Potem przełączyłem szybko w live view. Powtórzyłem strzał. Utrzymałem jednak niską pozycję. Chciałem mieć pewność uchwycenia momentu. Nie byłem pewien czy się uda, a nie chciałem zepsuć chwili. Dopiero w autobusie była okazja powiedzieć mu o zdjęciu. Przedstawiłem się i zapytałem czy się nie pogniewa, jeśli wrzucę zdjęcie w sieć.

Punk to człowiek z zasady otwarty, więc i tym razem nie zawiodłem się. Jednak czekało mnie tłumaczenie. Dlaczego najpierw strzelam, a potem pytam? Strasznie tego nie lubię. Niektórzy wpadają w słuszny gniew. Postępując w ten sposób, wkraczam w przestrzeń komfortu. Ale taka jest fotografia uliczna. Albo będziemy naturalni, albo będziemy najpierw pytać.

Nie przeczę, można zrobić naturalny portret uprzedzając rozmówcę. Ale nie o to chodziło. Nad samym portretem jako takim, zwyciężyło coś więcej.
Lubię zastane światło i zastane sytuacje. Nie lubię aranżować.

Po raz kolejny przekonałem się też, że warto rozmawiać z ludźmi. Niestety jechał dalej niż ja. Rozmawialiśmy więc tylko trzy minuty. Ale to wystarczyło. Przynajmniej jedno mnie z Krzyśkiem łączy. Obaj lubimy Gdynię.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podziel się:

Także w kategorii Historia zdjęcia:

Historia fotograficznego symbolu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Fotoreporter, sęp i głodujące dziecko. Historia ze śmiercią w tle Zdjęcie chirurga, czyli prawdziwa historia potwora z Loch Ness Do kogo Albert Einstein wystawił język na słynnym zdjęciu? "Napalm Girl", czyli symbol wojny w Wietnamie Jak powstała "Idylla" - najczęściej oglądane zdjęcie w historii? John Lennon i Yoko Ono - ostatni pocałunek uchwycony przez Annie Leibovitz Nagroda za wyróżnione na Zachodzie zdjęcie z Sierpnia '80 nigdy nie trafiła do jego autora Etyka fotografa - najpierw pomoc, potem zdjęcia Niesamowita historia dwóch zdjęć z wystawy zrobionych małżeństwu, zanim się poznało Oczy nienawiści Goebbelsa w kadrze żydowskiego fotografa Granica fotografii na poziomie metra? Symbol końca wojny, czyli flaga na Reichstagu i niechciany zegarek Potęga jednej osoby i jednego zdjęcia Odeda Balilty Jak powstało zdjęcie "Czas Apokalipsy" - największy symbol stanu wojennego? Rozpacz, którą Don McCullin uchwycił, zachowując się po ludzku Zbigniew Religa na fotografii, która chwyta za serce Kim jest najmniej znana wśród najbardziej znanych polskich fotografek? Co z tą fotografią dokumentalną? Dokument fotograficzny na świecie [cz. 1] Kąt ujemny pośladków, czyli jak powstało zdjęcie Wacława Wantucha?